النجم الثاقب
نجف ۹۳

معرفی پروژه مسیر نجف تا کربلا (نمایش النجم الثاقب)
زمان اجرای پروژه: ۱۸ الی ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۳

مرکز مهنّا٬ این بار نمایش را در مسير نجف به کربلا اجرا کرد چرا که این محل مسير اصلی حرکت زائران به کربلا است و در کنار بسته فرهنگی تبليغاتی مرکز مهنّا همچون برگزاری نمایشگاه عکس و اجرای سرود٬ اجرای نمایش نيز پيش بينی شده بود.

مخاطبان اصلی ما زائرانی بودند که به صورت پياده به سمت کربلا حرکت می کردند و ما سعی کردیم نمایش را در قالب آیتم های کوتاه ۱۰ دقيقه ای اجرا کنيم و این آیتم ها در طول روز تکرار می شد.

مرکز مهنّا با اجرای بخش های مختلف نمایش٬ که با آیتم کربلا و روایت حضرت مسلم علیه السلام آغاز می شد و با روضه حضرت ابوالفضل علیه السلام و کاروان اسرای کربلا با محوریت حضرت زینب سلام الله علیها ادامه پيدا می کرد.

در ادامه آیتم امام رضا (ع) را داشتیم و به حدیث سلسله الذهب اشاره شد؛ پس از آن هم آیتم ظهور اجرا شد که در آن بحثهای آخرالزمانی همچون بحث داعش و جنایت تکفيریها مطرح شد.

اجرای این آیتمها ۳۰ دقيقه به طول انجامید و همان عوامل نمایش «فصل شيدایی» در این کار حضور داشتند. آنها ۲۰ روز قبل از اربعین در منطقه مستقر شدند و مرحله ساخت دکور و صحنه را شروع کردند.

ارائه خدمات فرهنگی در مسير پياده روی زائران کمتر به چشم می خورد، اکثر زائران از خدمات رفاهی همچون دریافت تغذیه و امکانات بهره مند بودند اما کمتر کار فرهنگی انجام شده بود؛ در حالی که حضور ۱۷ تا ۲۰ ميليون زائر از کشورهای مختلف و شيعيان ترکيه٬ مالزی و… در کنار هموطنانمان فضای مناسبی برای کار فرهنگی ایجاد می کرد.

درباره نحوه انجام هماهنگی برای این اجرا٬ می توان  یادآور شد که رایزن فرهنگی ایران در عراق کمک شایانی به ما کردند و موسسات فرهنگی نيز یاری دهنده ما بودند. ضمن اینکه خادمان ایرانی نيز ما را حمایت کردند.

مسير پيادهروی زائران از ۱۴۰۰ ستون تشکيل شده بود که اجرای نمایش مرکز مهنّا در ستون ۲۸۵ در فاصله زمانی ۵ روز مانده تا اربعين حسينی بود.

عوامل ستاد مركز

مدیر مرکز : علیرضا کوهفر
مدیر پشتیبانی: شهاب فراهانی
مسئول تدارکات: مرتضی آقابابا
تدارکات: مجتبی زارعی
مسئول دفتر: سید حمید موسوی
مسئول مالی: رسول ایرجی
مسئول واحد سمعی و بصری: سجاد محمدی

معرفی عوامل

طراح و کارگردان: سعید اسماعیلی
بازیگردان و حرکات فرم : سعید اسفندیاری
دستیاران کارگردان: سامان غنائمی/ حسین بلبل آبادی / عباس حیدری
مدیر تولید و برنامه ریزی: محمد نیاکان
مدیر تدارکات: نادر قنبری
گروه تدارکات: حجت اله مقدسی / حسن عرب زاده / فضل اله کاظمی
طراح صحنه، لباس و دکور: آنه محمد ایری
گروه اجرایی صحنه، دکور و لباس: سعید جعفری / محمد شهریاری / بهروز محسنی / آتلان ایری
مدیر نورپردازی: سید حنیف خیرالامور
گروه نور پردازی: حسن اسفندیاری/ علی ینکجه فراهانی
طراح جلوه های ویژه میدانی: رضا ترکمان
گروه جلوه های ویژه میدانی: ابوالفضل یارمحمدی / حمیدرضا ترکمان
تولید قطعات تصویری و مدیر پخش صدا و تصویر: علی اسماعیلی
گروه اجرای پخش صدا و تصویر: صادق فتاحی / حسین ذوقی
تهیه شده در مرکز هنر های نمایشی انقلاب اسلامی (مهنّا)

عکس‌ها
نمایش
    najaf1 najaf2 najaf3 najaf4 najaf5 najaf6 najaf7 najaf8 najaf9 najaf10 najaf11

    Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/mohanna/public_html/wp-content/themes/mohanna/single.php on line 130

    Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/mohanna/public_html/wp-content/themes/mohanna/single.php on line 130

    Warning: mysql_fetch_object(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/mohanna/public_html/wp-content/themes/mohanna/single.php on line 131
فیلم
VIDEO
VIDEO_3
سازمان‌های مشارکت‌کننده

Warning: Creating default object from empty value in /home/mohanna/public_html/wp-content/themes/mohanna/single.php on line 398
IMG_20151013_100444IMG_20151013_100447